Faculty

Indus Valley World School has an excellent team of teachers, mentors and trainers. Teachers are well qualified and experienced. They are energetic, active, optimistic and ever willing to walk the extra mile. The school also has excellent trainers of Karate, Yoga, Football, Basketball, Cricket, Dance, Music etc. Our teachers are all computer savvy and handle multimedia with ease and élan. Teachers are sent for different workshops. Educationists and trainers are invited to our school to conduct workshops. In this way IVWS aims to have well educated, confident teachers who can care for the next generation.

THE SCHOOL LEADERSHIP TEAM

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 Ms. AMITA PRASAD   Read more DIRECTOR M.A,B.ED
2 Ms.RESHMA BHATTACHARYA   Read more PRINCIPAL M.A,B.ED
3 Ms. PRIYADARSHINEE GUHA DEAN OF ARTS M.A., B.Ed.
4 Ms. SAUGATA BANERJEE MIDDLE SCHOOL COORDINATOR BA,B.Ed
5 Ms. ANU KHOSLA SENIOR SECONDARY SCHOOL COORDINATOR MA,B.Ed
6 Ms. SUMANA SAHA SECONDARY SCHOOL COORDINATOR MA B. Ed
7 Ms SHARMILA DHAR HEADMISTRESS B.A. TTC

PGT TEACHERS

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 KAKALI ROY PGT (BENGALI) M.A,B.ED
2 PIYALI CHATTERJEE PGT (PHYSICS) M.SC,M.B.A,B.ED
3 SANJUKTA RAY PGT (ENGLISH) M.A,B.ED
4 ANU KHOSLA PGT (MATHEMATICS) M.A,B.ED
5 AMRITA DAS PGT (ENGLISH) M.A,B.ED
6 RAMANUJ DUTTA PGT (COMMERCE) M.COM,B.ED
7 MOUSUMI BHATTACHARYA PGT (SOCIAL STUDIES) M.A,B.ED
8 SANGEETA JAISWAL PGT (HINDI) M.A,B.ED
9 NEMALIPURI BHARATI PGT (CHEMISTRY) M.Sc, B.ED
10 NIVEDITA ROY PGT (COMPUTER SC) MCA
11 SOUMEE PAL PGT (PHYSICS) M.SC, B.ED
12 ISHITA BISWAS PGT (HOME SCIENCE) M SC, B ED
13 SHAHRINA FAIZ PGT (LEGAL STUDIES) MA, B ED
14 ARATRIKA CHOWDHURY PGT (SOCIOLOGY) M.A (SOCIOLOGY),B.ED
15 PAULAMI SARKER PGT (HISTORY) MA, B ED
16 SNEHA SENGUPTA PGT (MATHEMATICS) MSc, B Ed
17 MS KHADIJA M SALEH PGT (ECONOMICS) M SC, B ED
18 SUMITA GUPTA PGT (HINDI) PHD, MA, B ED
19 JOYITA BHATTACHARYA PGT (CHEMISTRY) M SC, B ED
20 SRIPARNA SEN PGT (GEOGRAPHY) M.SC,B.ED
21 JEEVAN SINGH PGT (ARTIFICIAL INTELLIGENCE) MCA
22 BARSHA CHOUDHURY PGT (ECONOMICS) M.SC,B.ED
23 TUMPA PAL PGT(BIOLOGY) M.SC,B.ED
24 SHREYA ROYCHOWDHURY PGT(BIOLOGY) M.SC,B.ED
25 RASHMITA ROY PGT (ENGLISH) MA, B ED
26 MADHUMITA SARKAR DAS PGT (GEOGRAPHY) M.SC,B.ED

TGT TEACHERS

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 SUNITA SRIVASTAVA TGT (HINDI) M.A,B.ED
2 DEBIRUPA MUKHERJEE TGT (ENGLISH) M.A (DOUBLE),B.ED
3 ANURADHA KAR TGT (GEOGRAPHY/SST) M.SC,B.ED
4 ADITI SEN TGT (PHYSICS) M.Sc , B.Ed
5 PRATIMA PURKAYASTHA TGT (HINDI) B.A,B.ED
6 KAVITA AGARWAL LATH TGT (MATHEMATICS) M.COM,B.ED
7 ANURUPA DEB TGT(ENGLISH) M.A,B.ED
8 ABANTI CHATTERJEE TGT(BIOLOGY) M.SC,B.ED
9 NILANJANA CHAKRABORTY TGT(COMPUTER) M.C.A
10 MALABIKA MANDAL TGT(BENGALI) M.A,B.ED
11 IVY PUSHILAL TGT(SOCIAL SCIENCE) M.PHIL.,M.A,B.ED
12 SANCHARI BAR TGT (MATHEMATICS) M.TECH, B.ED
13 SONALI SEN TGT(MATHEMATICS) M.SC,B.ED
14 UJJAL KUMAR BANERJEE TGT (CHEMISTRY) B.Sc (CHEM), B.Ed
15 CHARLIE BANERJI TGT(CHEMISTRY) M.SC (DOUBLE),B.ED
16 KUMARI PRADHAN RETHA TGT (MATHEMATICS) B.SC,B.ED
17 SAYANI GUPTA TGT (ENGLISH) M.A,B.ED
18 CEILONI SENGUPTA TGT (ENGLISH) M.A,B.ED
19 DEBJANI DAS JANA TGT (BENGALI) M.A,B.ED
20 DIPANWITA B. MOZUMDAR TGT (BENGALI) M.A,B.ED
21 ARPANA BASU TGT (MATHEMATICS) B.Tech, B.ED
22 RAJASHREE SEN TGT (HISTORY) B.A. B.ED
23 ARPITA CHAKRABORTY TGT (MATHEMATICS) M.SC,B.ED
24 SUROMITA KANJILAL TGT (BENGALI) M.A,B.ED
25 RITA BAIDYA TGT (SANSKRIT) M.A. B.ED
26 DEBORINA DAS TGT (GEORGRAPHY) M.A, B.ED
27 ARUNIMA ROY TGT (PHYSICS) M.SC, B.ED
28 SAMIK BASU TGT (MATHEMATICS) B SC, B ED
29 KONINICA NIYOGI TGT (HISTORY) M.A, B.ED
30 SHARMISTHA DAS TGT (COMPUTER) B.SC,B.ED,PGDCA
31 NITU KUMARI MISHRA TGT (HINDI) M.PHIL., M.A,B.ED

PRT TEACHERS

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 TAMALI MAJUMDER PRT B.SC,T.T.C
2 DEVIKA GURUNG PRT B.A,MONT T.T
3 RINI SEN PRT B.SC,MONT T.T
4 HARPAL KAUR PRT B.COM,MONT T.T
5 ARIKA SAHA PRT B.SC,P.T.T
6 CHANDRA NANDY PRT B.A,T.T.C
7 PRIYA DAS PRT B.A,T.T.C
8 PRIYANKA JANA PRT B.A,T.T.C
9 MANALI GANGULY PRT M.A, T.T.C.
10 PURNIMA SENGUPTA PRT B.SC,P.T.T
11 DALIA ROY PRT M.C.A
12 MOHINI MAJITHIA PRT M.COM,T.T.C
13 PAPIYA BHATTACHARYA PRT B.A,T.T.C
14 ANNIE BANWARI PRT B.A,T.T.C
15 KOHINOOR CHATTERJEE PRT B.SC,T.T.C
16 SOMA BISWAS PRT M.A,T.T.C
17 DIPALI LALWANI PRT M.SC,B.ED
18 SOUMITA GHOSH PRT M.A,MONT.T.T
19 SHAIKH ZEBA PRT M.A,T.T.C
20 ANUPAMA SINGH PRT M.A,MONT.T.T
21 GURMEET KAUR BHATIA PRT B.A,B.ED,T.T.C
22 SAYANI ROY PRT B.COM,T.T.C
23 RUPANJALI CHATTERJEE PRT M.A,T.T.C
24 JOYCELYN SOMA RAHMAN PRT H.S., T.T.C
25 ANURADHA BHATTACHARJEE PRT M.A,MONT.T.T
26 LILY PUSHPA EKKA PRT B.COM,B.ED
27 DEBIKA PRADHAN PRT M.A,T.T.C
28 BIPASHA DASGUPTA PRT M.A,T.T.C
29 RINKI DE PRT M.A,T.T.C
30 SWAGATA SARKAR PRT M.C.A
31 SAPNA SHARMA PRT B.A,T.T.C
32 SRABANI BASU PRT B.A., B.ED
33 PIYALI MUKHERJEE PRT B.COM,T.T.C
34 GARGY CHOWDHURY PRT M.A,B.ED
35 POULAMI SEN PRT M.COM,P.T.T
36 BIDISHA DAS PRT B.A. T.T.C
37 MADHURIMA ROY PRT M.COM,T.T.C
38 SHAMA PARVEEN PRT B.A. T.T.C
39 BONNITA BHATTACHARYA PRT M.Sc, D.EL.ED
40 SUTAPA KOLEY PRT B Com, B. Ed
41 LACHMI BASU PRT B Com, B Ed

SPECIAL NEEDS DEPARTMENT

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 SRITAMA GHOSH PGT (PSYCHOLOGY), WELLNESS TEACHER AND COUNSELLOR M.SC, DIPL.ED
2 SUBHASREE MUKHERJEE COUNSELOR CUM SPECIAL EDUCATOR M.A, SP.ED
3 ANITA SARKAR SPECIAL EDUCATOR M.SC,B.ED
4 PAUSHALI RAYCHAUDHURI SPECIAL EDUCATOR MA,MSW,B.ED,M.ED

SPORTS DEPARTMENT

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 SUTAPA MAITY PHYSICAL INSTRUCTOR M.SC, B.P.ED
2 AMRITA DEY SELF DEFENSE PET, PHD, NET
3 PAYEL HALDER PHYSICAL EDUCATION TEACHER M P Ed
4 PRIYANKA BARUA TABLE TENNIS COACH HS
5 ROHIT PANDEY CRICKET COACH B COM, NIS
6 BISWAJIT PATRA BASKET BALL COACH B COM
7 AJAY KUMAR SINGH MARTIAL ARTS TEACHER 4TH DAN BLACK BELT HOLDER, PURSUING BA
8 BISWANATH MONDAL PHYSICAL EDUCATION TEACHER B.P.ED
9 ANSHU PANDEY HOD-PHY.EDUCATION M.PED
10 AMAN YADAV CHESS TRAINER BA

CCA DEPARTMENT

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 NIRMALYA SHARMA HOD – CULTURAL PROGRAMS B Sc
2 RITWIKA GHOSH DANCE TEACHER M.A
3 PAYEL DASGUPTA DANCE TEACHER M.A
4 TANUSREE SARKAR MUSIC TEACHER M.SC,B.ED
5 PAPIYA DAS MITRA MUSIC TEACHER B.A, SANGEET BIVAKAR
6 MITALI SARKAR YOGA M.Sc
7 MAUSUMI ROY ART AND CRAFT M.V. ARTS
8 KAUSHIK ROY COORDINATOR-DANCE M.A.
9 DIPANKAR GOSWAMI GUITAR BA
10 SHUBHAM PAUL PHOTOGRAPHY (Part Time) B.SC
11 ZAHID HOSSAIN ELOCUTION (Part Time) B.A.
12 DIGANTA NARAYAN CHOUDHURY MUSIC TEACHER (Part Time) M.A.
13 AMLAN SANYAL Quiz (Part Time) B Com
14 NAMRATA MISHRA Quiz (Part Time) B A
15 NATASA AZIZ Public Speaking (Part Time) BA LLB
16 VASWATI SAHA Robotics Teacher M Sc
17 SANKHOMALA DASGUPTA ART AND CRAFT M.V. ARTS
18 AVISHEK DASGUPTA CODING AND ROBOTICS TEACHER BCA

ADMINISTRATION

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 UTTAM SARDAR ACCOUNTS MANAGER M.S.W, B.COM, DIPL.-IT
2 SUMAN CHAKRABORTY ADMIN. & PRO B.SC, PGDIP
3 KOHINOOR SARKAR ADM. STAFF- IT M.C.A
4 SHREEBHAGWAN KHARWAR ADM. STAFF- IT DIPL.-IT
5 SAJAL MONDAL ADM. STAFF- IT B Sc
6 AMRITA BANERJEE ADM. STAFF-ACCOUNTS B.COM
7 SUPARNA DE ADM. STAFF B.COM
8 PRIYANKA MAJUMDER ADM. STAFF B.SC
9 Dipannita Goon ADM. STAFF M.A.
10 Madhumita Hati ADM. STAFF-ACCOUNTS M.Sc.
11 AMIT GOSWAMI LAB ASSISTANT M.SC
12 CHANDNI SARAOGI HR MBA
13 SUKANYA KUNDU ADM.STAFF MBA
14 PROGYA PAROMITA MONDAL ADM.STAFF MBA

LIBRARIAN

SL EMPLOYEE NAME DESIGNATION QUALIFICATION
1 POULAMI CHATTERJEE LIBRARIAN M.L.I.S
2 SUPARNA BOSE LIBRARIAN M.LIB